Stvarna primjena neoadjuvantne kemoterapije u praksi
Neoadjuvantna kemoterapija i dalje se nedovoljno koristi unatoč čvrstim dokazima o njezinoj koristi za ukupno preživljenje bolesnika s mokraćnim mjehurom. Što je pokazala analiza bolesnika liječenih unutar Hrvatske uroonkološke mreže? Koliko se u praksi koristi neoadjuvantna ili indukcijska kemoterapija i kakvi su onkološki ishodi u bolesnika?

Umjetna inteligencija u urologiji
Sve više studija ukazuje na važnu ulogu umjetne inteligencije (UI) u poboljšanju dijagnostike, prilagodbi liječenja, potpori liječenju te potpori donošenju odluka u kliničkoj praksi. Ovaj se pregled fokusira na upotrebu trenutno dostupnih UI alata i UI alata u razvoju za dijagnosticiranje i liječenje urogenitalnih karcinoma.
Novosti s kongresa EAU 2024
Velika njemačka studija najavljuje promjenu preporuka EAU-a za probir muškaraca s niskim rizikom od raka prostate. Također, nova mogućnost praćenja karcinoma mokraćnog mjehura putem analize urinarnih biomarkera pokazala se učinkovitom. Prikupili smo još nekoliko novosti s ovogodišnjeg kongresa EAU.
Smjernice ESMO-a: prvolinijsko liječenje mUK-a
Predstavljamo ažurirane smjernice ESMO-a za liječenje bolesnika s uznapredovalim ili metastatskim urotelnim karcinomom (mUK) koji prethodno nisu bili liječeni i za liječenje onih bolesnika s mUK-om kod kojih kombinacija enfortumab vedotina i pembrolizumaba nije dostupna ili je kontraindicirana.
Koliko urolozi sudjeluju u liječenju metastatske bolesti?
Kakva je uloga citoreduktivne nefrektomije u eri imunoterapije metastatskog karcinoma bubrega? Kada kirurgija ima svoje mjesto, a kada ne? Najnovije dokaze prikupio je prim. doc. dr. sc. Kristian Krpina, dr. med., specijalist urologije iz Klinike za urologiju KBC-a Rijeka.
Dijagnostika nove generacije u raku prostate
Uloga PET/CT-a u određivanju primarnog i rekurentnog karcinoma prostate kontinuirano raste, dok se radionuklidi poput lutecija-177 pokazuju kao učinkoviti agensi za terapiju s minimalnim nuspojavama. Prof. dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine i predstojnik Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu KBC-a Zagreb, predstavio je novosti u području teranostike.
ASCO GU 2024.: najistaknutije studije s komentarom
Simpozij ASCO GU 2024. u manjoj mjeri bio je obilježen rezultatima studija koje bi imale potencijal uskoro promijeniti kliničku praksu u području raka prostate. Ipak, u mnogočemu je pružio dublje razumijevanje liječenja ove bolesti. Pripremili smo detaljnu analizu kongresnog sadržaja, obogaćenu tablicama za jednostavan prikaz najbitnijih poruka.
Preciznost mpMRI za probir raka prostate kod muškaraca starijih od 45 godina
S pitanjem točnosti multiparametrijske magnetske rezonancije (mpMRI) kod mlađih muškaraca s vrijednostima PSA iznad 3 ng/mL bavila se njemačka studija PROBASE, koja se našla među najviše citiranim aktualnim objavama publikacije European Urology. Rezultati su ponudili nekoliko smjernica o tome kada i kako uključiti pregled u probir za rak prostate.

Smjernice za liječenje RCC: kako praksa slijedi preporuke?
Kako uspjehe nefrektomije, koje se smatra temeljem liječenja lokaliziranog karcinoma bubrega (RCC), nadopunjuje sistemska terapija? Kako sve bolje razumijevanje kontrolnih točaka imunološkog sustava mijenja praksu? A što je s praćenjem bolesnika nakon završetka liječenja? Osvježite znanje s kratkim kvizom.
Kako će podaci s ASCO GU utjecati na našu kliničku praksu?
Koje su tri kliničke studije obilježile 20. jubilarni kongres ASCO GU? Odgovara dr. sc. Zrna Antunac Golubić, dr. med., specijalistica internistica s užom specijalizacijom internističke onkologije s Odjela za urogenitalne tumore Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb. Pogledajte njezin komentar najnovijih rezultata EMBARK, CONTACT-02 i BRCAAway.
Kardiovaskularne komplikacije u bolesnika s rakom prostate
Pročitajte nalaze studije koja je istraživala paralele između progresije raka prostate i kardiovaskularnih komplikacija, promatrajući ekspresiju gena. Sažetak smo nadgradili tabelom incidencije kardiovaskularnih komplikacija kod bolesnika s KRRP-om liječenih antiandrogenima.
Uloga cRP kod metastatskog karcinoma prostate
Citoreduktivna radikalna prostatektomija (cRP) kod bolesnika sa PSMA PET CT-om detektiranom oligometastatskom bolešću pokazala se kao učinkovit onkološki alat. Zašto se unatoč pozitivnim rezultatima ne može smatrati standardnim liječenjem? Ovu kontroverznu temu razmotrio je Ivan Pezelj, dr. med., spec. urologije, subspec. urološke onkologije iz Klinike za urologiju KBC-a Sestre Milosrdnice Zagreb.
Novosti u liječenju urotelnog karcinoma
Dr. sc. Zrna Antunac Golubić, dr. med., spec. internist s užom specijalizacijom internističke onkologije iz Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb je za 15. kongres Hrvatskog društva za internističku onkologiju sažela najnovije podatke o liječenju bolesnika s urotelnim karcinomom, kod kojih su mogućnosti liječenja do nedavna bile skromne. Što još trebamo za daljnje korake?
Studije koje su obilježile 2023. godinu
U području liječenja urogenitalnih karcinoma, ova godina označila je značajne pomake koji dinamički mijenjaju kliničku praksu. Koja su najvažnija saznanja? Pogledajte sažetak zaključaka istraživanja PSMAfore, EMBARK, TALAPRO, PROpel i EV-302/KEYNOTE-A39.
Kako spol pacijenta utječe na ishod liječenja urotelnog karcinoma?
U časopisu Journal of Cancer Research and Clinical Oncology objavljen je sustavni pregled i metaanaliza razlika u preživljavanju pacijenata s lokalno uznapredovalim ili metastatskim rakom urotela, uzimajući u obzir spol. Koja je tendencija prema boljim ishodima liječenja inhibitorima imunoloških kontrolnih točaka - prema muškarcima ili ženama?
Što možemo očekivati u narednim godinama?
Je li moguća jedinstvena europska strategija za organizirani probir za rak prostate? Na kongresu EMUC23 je prof. sc. Hendrik Van Poppel, dr. med., spec. urologije iz Belgije, istaknuo da smo sve bliže ostvarivanju te strategije. Predstavio je projekt PRAISE-U, koji uspostavlja europski algoritam za rano otkrivanje raka prostate. Kako će se ideje primijeniti kod nas?