Mogućnosti neoadjuvantne imunoterapije u liječenju karcinoma bubrega
Mogućnosti liječenja karcinoma bubrega danas su znatno veće nego prije, no učinkovitost neoadjuvantne imunoterapije u ovom području zasad je ograničena, ističe prof. dr. sc. Dean Markić, dr. med., spec. urologije, FEBU, s Klinike za urologiju KBC-a Rijeka. Pripremio je pregled dosadašnjih saznanja i sažeo najvažnije perspektive ove aktualne i obećavajuće teme.
EV-302: novi rezultati na ASCO-u
Prvi rezultati studije EV-302, predstavljeni na ESMO kongresu 2023., najavili su mogući iskorak u liječenju bolesnika s metastatskim i lokalno uznapredovalim rakom urotela. Na ovogodišnjem ASCO-u predstavljena su dva postera koja dodatno nadograđuju dosadašnje spoznaje. Najnovije podatke komentira prim. Marijana Jazvić, dr. med., spec. onkologije i radioterapije iz KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu.
Novi rezultati studija koji doprinose promjenama kliničke prakse
Izv. prof. dr. sc. Tomislav Omrčen, dr. med., spec. onkologije i radioterapije s Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC Split odabrao je tri novosti predstavljene na kongresu ASCO GU. Prikazao je konačne rezultate studije TALAPRO-2, podatke iz dugoročnijeg praćenja bolesnika u studiji EV-302 te dodatnu analizu učinkovitosti iz studije CheckMate 274.
Još nekoliko istaknutih novosti s kongresa ASCO GU
Izv. prof. dr. sc. Dragan Trivanović, dr. med., spec. interne medicine, uži spec. internističke onkologije, voditelj Odjela internističke onkologije s hematologijom Opće bolnice Pula, izabrao je i komentirao dodatne tri studije istaknute na kongresu ASCO GU 2025 – NIAGARA, CheckMate 214 i TROPION-PanTumor01. Osvrnuo se na njihove kliničke implikacije i potencijalni utjecaj na liječenje uroloških maligniteta.
Kada je i najlošiji izbor ipak izbor
Kako donositi terapijske odluke kod najzahtjevnijih bolesnika kada su mogućnosti gotovo iscrpljene? Dr. sc. Katica Pavlović, dr. med., spec. urologije iz Klinike za urologiju SKB Mostar, prikazuje slučaj bolesnika s tripletom primarnih sijela karcinoma. U ovom izazovnom scenariju radioterapija na već zračenu zdjelicu uspjela je postići stabilnu kontrolu bolesti.

Novosti u liječenju raka prostate prikazane na ESMO kongresu
Prim. dr. sc. Filip Grubišić-Čabo, dr. med., specijalist interne medicine i uži specijalist internističke onkologije iz Opće bolnice Šibenik, komentirao je kliničke studije predstavljene na ESMO kongresu, koje najavljuju nove standarde u liječenju raka prostate.
Kakva je prognoza bolesnika koji se uspješno liječe duže vrijeme?
U dodatnoj analizi studije JAVELIN Bladder 100 proučavalo se preživljenje i nuspojave bolesnika s urotelnim karcinomom koji su primali održavajuću terapiju avelumabom najmanje jednu ili dvije godine. Rezultate je komentirao prvi autor izložene analize na ESMO 2024, prof. dr. sc. Petros Grivas, dr. med., spec. internističke onkologije s američkog onkološkog centra Fred Hutchinson.
Perioperativna imunoterapija u liječenju raka mokraćnog mjehura
Izv. prof. dr. sc. Tihana Boraska Jelavić, dr. med., specijalistica radioterapije i onkologije s Odjela za onkologiju Opće bolnice Dubrovnik, predstavila je studiju NIAGARA, koja bi mogla uvesti novi standard liječenja bolesnika s mišićno invazivnim rakom mokraćnog mjehura pogodnih za terapiju cisplatinom.
Kako napreduje andrologija u Hrvatskoj
Dr. sc. Dinko Hauptman, dr. med., specijalist urologije iz KBC-a Zagreb, jedan je od pet androloga u Hrvatskoj. Ova relativno mlada subspecijalnost unutar hrvatske medicine donijela je značajne napretke. Koje su ključne promjene postignute, a s kojim se izazovima suočavamo u liječenju muške neplodnosti, erektilne disfunkcije i rekonstruktivnoj kirurgiji genitalija?
Nove spoznaje o liječenju GU tumora s ASCO-a 2024.
Prof. dr. sc. Borislav Belev, dr. med., specijalist interne medicine i uži specijalist internističke onkologije, pročelnik Zavoda za internističku onkologiju KBC-a Zagreb, predstavio je rezultate dviju kliničkih studija. Te su studije pružile vrijedne nove podatke koji će kliničarima olakšati donošenje odluka u liječenju bolesnika s urogenitalnim tumorima.
Koliko urolozi sudjeluju u liječenju metastatske bolesti?
Kakva je uloga citoreduktivne nefrektomije u eri imunoterapije metastatskog karcinoma bubrega? Kada kirurgija ima svoje mjesto, a kada ne? Najnovije dokaze prikupio je prim. doc. dr. sc. Kristian Krpina, dr. med., specijalist urologije iz Klinike za urologiju KBC-a Rijeka.
Dijagnostika nove generacije u raku prostate
Uloga PET/CT-a u određivanju primarnog i rekurentnog karcinoma prostate kontinuirano raste, dok se radionuklidi poput lutecija-177 pokazuju kao učinkoviti agensi za terapiju s minimalnim nuspojavama. Prof. dr. sc. Dražen Huić, dr. med., specijalist nuklearne medicine i predstojnik Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu KBC-a Zagreb, predstavio je novosti u području teranostike.
Kako će podaci s ASCO GU utjecati na našu kliničku praksu?
Koje su tri kliničke studije obilježile 20. jubilarni kongres ASCO GU? Odgovara dr. sc. Zrna Antunac Golubić, dr. med., specijalistica internistica s užom specijalizacijom internističke onkologije s Odjela za urogenitalne tumore Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb. Pogledajte njezin komentar najnovijih rezultata EMBARK, CONTACT-02 i BRCAAway.
Uloga cRP kod metastatskog karcinoma prostate
Citoreduktivna radikalna prostatektomija (cRP) kod bolesnika sa PSMA PET CT-om detektiranom oligometastatskom bolešću pokazala se kao učinkovit onkološki alat. Zašto se unatoč pozitivnim rezultatima ne može smatrati standardnim liječenjem? Ovu kontroverznu temu razmotrio je Ivan Pezelj, dr. med., spec. urologije, subspec. urološke onkologije iz Klinike za urologiju KBC-a Sestre Milosrdnice Zagreb.
Rezultati vrijedni stojećih ovacija
»To je zaista bio velik dan za sve nas koji se bavimo rakom urotela,« po objavi razultata studije EV-302 izjavila je prim. Marijana Jazvić, dr. med., spec. onkologije i radioterapije iz KBC-a Sestre milosrdnice Zagreb. Novi dokazi, predstavljeni na kongresu ESMO 2023, uskoro će mijenjati kliničku praksu.